برگزاری پنجمین جلسه انجمن قصه گویی کانون پرورش فکری استان تهران

جلسات انجمن قصه گویی کانون پرورش فکری استان تهران با حضور مربیان و جمعی از علاقمندان به ادب پارسی به خط پایان سال ۹۸ رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران، پنجمین جلسه انجمن قصه ‌گویی کانون پرورش فکری استان تهران که از تابستان سال جاری با هدف پاسداشت ادبیات کهن فارسی در دستور کار کانون استان تهران قرار گرفت اول اسفند ماه در در سالن سرو اداره کل استان تهران برگزار شد.

این جلسه که آخرین نشست انجمن قصه گویی سال ۹۸ نیز بود با نگاهی تحلیلی به آثار نظم و نثر سعدی به خصوص عاشقانه های وی توسط دکتر مهدی محبتی عضو هیات علمی دانشگاه و استاد زبان و ادبیات فارسی مورد بررسی قرار گرفت.

محبتی در این جلسه فضاسازی های قابل تامل، فرم شناسی، بازنمایی درست فرهنگ ایران و غنای تجربیات شخصی سعدی را از ویژگی های مهم و تاثیرگذار آثار او عنوان کرد و افزود: یکی از خصوصیات بارزی که در هنر سعدی باید به آن توجه کرد بحث زبان است که به دو جنبه خوب و بد قابلیت تعبیر دارد. جنبه خوب آن رشد ادبیات فارسی و جنبه بد آن کلیشه شدن زبان است که در واقع به شخص سعدی ارتباطی ندارد و این اتفاق در نتیجه انحطاط اجتماعی ما رخ داده است.

وی توضیح داد: اینکه زبان و ادبیات فارسی از عصر سعدی تا امروز هیچ تغییری نکرده نشانه خوبی نیست. اگرچه باعث شده تا ما با شکل ادبیات آن روزگار بیگانه نباشیم اما از طرفی نشانگر آن است که هیچ جهش و رشدی هم در این زمینه نداشتیم.

در بخش دوم این جلسه مربیانی که برخی از حکایت های سعدی را بازنویسی یا بازآفرینی کرده بودند به خوانش اثر پرداخته و نوشته های شان مورد بررسی و نقد قرار گرفت. در خلال گفت و گوی محبتی با اعضای این انجمن، مباحث از بررسی صِرف آثار سعدی فراتر رفت و درباره آثار برخی دیگر از نویسندگان و شعرای ایران و جهان با محوریت آنچه در جامعه زمان خود روی داده بود، صحبت شد.

محبتی در بخشی از سخنان خود بیان کرد که تاریخ ادبیات نشان می دهد برخی نویسنده ها در زمان خود، آن گونه که باید شناخته نمی شوند و غالبا مورد بی مهری قرار می گیرند اما پس از مرگ و با گذشت سالیان دراز از زمان حیات آن ها کسانی پیدا می شوند که نوشته های ایشان را مورد بازیابی قرار داده و به این ترتیب گاها شهرت شان پس از مرگ اتفاق می افتد.

وی در بخش هایی دیگر از سخنان خود همچنین به بانوان ادیب ایرانی در گذشته اشاره کرد و عنوان داشت که زنان شاعر و نویسنده ایرانی راه ها و مشقت های بسیاری پیموده اند تا خودشان را در جامعه آن زمان به اثبات برسانند و امروز زنان شاعر و نویسنده نسبت به آن دوران دشواری های کمتری پیش رو دارند .

آخرین جلسه انجمن قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران با حضور ۲۰ تن از مربیان قصه گو برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =